Özel Nisa Hastanesi - Haberler - Burun estetiği Rinoplasti
Online
Randevu
Online
Labaratuvar
?nteraktif
Hesapl?y?c?lar
Hayattayken
Hayat Verin
Hasta ve
Ziyaretçi
Hastan?za
Mesaj Gönderin
Anlasmali
Kurumlar

Nisa'dan Haberler

Burun estetiği Rinoplasti

Buruna yeniden şekil verme ameliyatı olan Rinoplasti, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi işlemleri içinde en sık yapılan ameliyattır. Bu ameliyatla burunun boyutları küçültülmekte veya büyütülmekte, burun ucuna yeni şekil verilebilmekte, eğer kemer varsa yok edilebilmekte, geniş olan burun tabanı, burun kanatları daraltılabilmekte ve eğer gerekiyorsa burun ucu kaldırılabilmektedir. Bu işlemler yapılırken eğer solunumu engelleyen burun içinde bir eğrilik varsa kolaylıkla bu da düzeltilmektedir.

Rinoplasti görünümünüzü olumlu olarak değiştirecektir. Rinoplasti ameliyatı isteyen birinin beklentilerinin gerçekçi olması gerekir. Hiçbir kimsenin burnu başka birininkine benzemez. Rinoplasti’de kişinin kendi burnu normal anatomik sınırlar içinde kendi yüzüyle daha uyumlu hale getirilebilmektedir. Ciddi bir sağlık problemi olmayan herkes bu ameliyatı olabilir.

Her ameliyatta olduğu gibi Rinoplasti’de de küçük komplikasyonlar olabilir. Deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında bu komplikasyonlar daha nadir olacaktır. Her şeye rağmen enfeksiyon, burunda ufak kanama gibi minör problemlerle karşılaşılabilir. Fakat bunların oldukça nadir olduğunu unutmayınız. Burun kanatları daraltılmadığı sürece gözle görülebilir hiçbir iz kalmamaktadır. Burun kanatları daraltıldığında kalabilecek iz gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Hastaların çok az bir kısmında kalabilecek minör problemler için ikincil ufak ameliyatlar gerekebilir.

Ameliyatın başarısı için hasta ile plastik cerrahın iyi bir iletişim içinde olması gerekir. Hastanın şikayet ettiği noktalar belirlendikten sonra plastik cerrah muayene ile problemleri ortaya kayar ve hastasıyla bunları karşılıklı konuşup tartışır ve alınabilecek olası sonucu açıklar.

Ameliyat öncesi ve sonrası için gereken ilaç tahlil yemek yeme spor gibi ufak hazırlıklar konusunda plastik cerrah hastasına bilgiler verecektir.

Rinoplasti ameliyatı hastane şartlarında ameliyathanede yapılmalıdır. Ameliyat sonrası birkaç saat sonra hasta eve gidebilir.

Rinoplasti lokal anestezi altında yapılabilse de tercihen genel anestezi altında yapılmalıdır. İşlem ortalama 1.5 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra verilen yeni burun şeklini koruması amacıyla burun sırtına alçı, plastik veya metal bir atel uygulanmaktadır. Bu, bir hafta sonra çıkarılacaktır.

Ameliyattan sonra burnunuzun içinde tampon olduğu için ağızdan solunacağından ağız kuruyabilir. Göz etrafında ve burnunuzda şişlik ve hafif morluklar olabilir. Bunların az olması için 48 saat buz uygulamasına devam edilmelidir. Ameliyat sonrası baş 45 derece yukarıda olacak şekilde sırt üstü yatılmalı (iki yastıkla).

18 Şubat 2014 Salı

Diğer Haberler